Viber – це платформа для спілкування. Відкрита та безпечна програма, яка дає можливість створити в ній свою групу будь-кому. Проте, розробники залишили в ньому декілька дірок, які дозволяють розсилати спам та рекламу.
Отже, давайте розберемося, як боротись зі спамом у Viber?
Коли надокучливий номер у чорному списку, він не має змоги відсилати повідомлення та дзвонити. Отже, щоб уникнути розсилки реклами потрібно просто блокувати незнайомі номери. Але як це зробити?
Ми підготували для вас декілька варіантів як обмежити доступ спаму:
- При появі нового чату, на екрані також з’являються дві кнопки “ДОДАТИ” та “ЗАБЛОКУВАТИ”. Як варіант, зробити скріншот повідомлення і написати в технічну службу підтримки.
- Також, у ситуації якщо ваш знайомий став наполегливо розсилати спам, потрібно зайти в меню контакту і клацнути на три крапки у правому верхньому куті. Саме там знаходиться кнопка “Заблокувати”.
- Ще можна забанити номер вручну. Для цього слід зайти в налаштування > параметри > конфіденційність > список заблокованих номерів. Натискаємо на плюсик зверху і вводимо номер вручну або вибираємо зі списку контактів.
Що робити, коли дратівливий контакт перебуває з вами в одній групі? Є вихід! Для цього заходимо в групу, посуваємо екран вліво. Вибираємо контакт і блокуємо. Окрім цього, ви можете поскаржитися на повідомлення в групі. Щоб це зробити у правому верхньому куті вибираємо “поскаржитись на повідомлення”, потім тиснемо на повідомлення і “скарга”.
Абонент не буде знати, що його заблокували. Він, як і раніше може відсилати повідомлення, але отримувач не буде їх бачити.
Після потрапляння контакту у чорний список, ви не зможете написати йому повідомлення чи подзвонити. Заблокований контакт буде надалі бачити профіль і ваш мережевий статус. У нав’язливого друга буде зберігатись вся історія повідомлень та викликів.
Цікаво! Заблокований користувач може додати вас у групу і надіслати в чат повідомлення, яке ви побачите, але ви вже знаєте як з цим впоратися!